Was machst du in deiner Freizeit? – Szókincs, beszédkészség, kezdő

Te mit szeretsz szabadidődben csinálni? Általában én valamilyen aktív tevékenységet választok, bár szívesen olvasok is. Hogyan kérdezed meg, ki mit szeret csinálni, és hogyan mondod el, te mit csinálnál szívesen? Erről szól ez a párbeszéd, ahol egy hotel recepcióján beszélik meg a nyelvi utazáson részt vevő csoporttagok, mit csináljanak a nyelvórák után. A “Hasznos mondatokban” pedig még több szabadidős tevékenységet tanulunk meg németül.

Olvasd el a párbeszédet, majd próbáld megérteni!  A zölddel szedett szavak helyére a “Hasznos mondatok” részben találsz olyan más szavakat, amivel variálhatod a mondanivalódat anélkül, hogy az adott mondat nyelvtani szerkezetén változtatnod kellene. Játssz el hasonló szituációkat, amelyekbe mondd el, hogy te mit csinálsz szívesen a szabadidődben.

Die Sprachreisegruppe hat Freizeit

Aasan:         Hallo. Wir haben endlich Freizeit!  Christina, was machst du gern?

Christina:     Tja, ich schwimme gern. Gehen wir ins Schwimmbad?

Aasan:         Oh, nein. Ich habe keine Lust.

Christina:    Hast du eigentlich ein Hobby?

Aasan:         Ja, natürlich. Ich traniere gern und spiele auch gern Fußball. Spielst du gern Fußball?

Christina:     Nein, ich spiele lieber Tennis. Aber ich lese gern Bücher oder Zeitungen und ich fotografiere auch gern.

Aasan:          Und gehst du auch gern ins Kino?

Christina:     Oh ja, ich gehe ins Kino sehr gern. Gibt es in der Nähe ein Kino?

Aasan:          Ich weiß nicht. Fragen wir danach an der Rezeption!

An der Rezeption

Christina:      Entschuldigung, können Sie uns sagen? Gibt es hier ein Kino?

Rezeptionistin:  Ja, ein Kino gibt es nicht so weit von hier.

Jowita:           Hallo! Möchtet ihr wirklich ins Kino gehen? Das Wetter ist schön! Machen wir einen Ausflug!

Christina:        Gute Idee! Dann können wir auch ein Picknick machen! Können Sie mir ein Ausflugsziel empfehlen?

Rezeptionistin: Es gibt einen Radweg vom Hotel zu einem Teich.

Jowita:             Super. Fährst du gern Fahrrad?

Christina:         Ja, ich fahre gern Fahrrad.

Aasan:             Oh, ich habe noch eine Frage. Kann man dort auch angeln?

Rezeptionistin: Nein, leider. Aber man kann Boot fahren.

Aasan:               Es klingt gut! Und gehen wir am Abend ins Kino.

Christina:          Na, klar.

Rezeptionistin:  Viel Spaß! Auf Wiedersehen!

Christina:           Danke sehr! Bis bald!

HASZNOS MONDATOK

Memorizáld az alábbi mondatokat!

Ne bemagold azokat, hanem a tanulásuk közben az értelmét is gondold végig! Fontos, hogy ne csak szavakat tanulj, hanem mindig egy kifejezést vagy egy teljes mondatot!

Miért? Mert biztos lehetsz benne, hogy helyesen rögzülnek nemcsak a szavak, hanem a nyelvtan is! Ráadásul, ha a zölddel kiemelt szavakat kicseréled a megadott szavakkal, könnyen tudod variálni a mondanivalódat anélkül, hogy a mondat szerkezetén változtatnod kellene. Ilyen egyszerűen tudsz egy – egy mondatot a saját mondanivalód kifejezésére átírni.

Wir haben endlich Freizeit / Zeit!                                                  –  Végre van szabadidőnk / időnk!

Gehen wir ins Schwimmbad / ins Kino / in die Disco?            –   Menjünk az uszodába / a moziba / a discoba?

Ich habe keine Lust / keine Freizeit.                                            – Nincs kedvem / szabadidőm.

Spielst du gern Fußball / Tennis / Volleyball / Handball?
                                                                            – Szeretsz focizni / teniszezni / röplabdázni / kézi labdázni?

Ich lese gern Bücher oder Zeitungen und ich fotografiere / reite / laufe auch gern.
                                   –  Szívesen olvasok könyveket vagy újságokat és szeretek fotózni / lovagolni / futni is.

Entschuldigung, können Sie uns / mir sagen?                             –  Elnézést, meg tudja nekünk / nekem mondani?

Ein Kino gibt es (nicht) so weit von hier.                                       – Van egy mozi innen (nem) messze.

Das Wetter ist schön / schlecht!                                                         – Az idő szép / rossz.

Machen wir einen Ausflug / ein Picknick!
                                                                                                – Kiránduljunk / Csináljunk egy picknicket!

Gute Idee!                                                                                           – Jó ötlet!

Können Sie mir ein Ausflugsziel / ein Schwimmbad empfehlen?
                                                                                     – Tud nekem egy kirándulási célt / egy uszodát ajánlani?

Es gibt einen Radweg vom Hotel zu einem Teich / einem Schloß / einer Burg.
                                                                  – Van egy bicikliút a hoteltől egy tóhoz / egy kastélyhoz / egy várhoz.

Fährst du gern Fahrrad?                                                                   – Szeretsz biciklizni?

Kann man dort auch angeln / baden?                                           – Lehet ott horgászni / fürdeni is?

Aber man kann Boot fahren / Ski fahren.                                      – De lehet csónakázni / síelni.

Es klingt gut!                                                                                       – Jól hangzik.

Na, klar.                                                                                               – Világos / Persze / egyértelmű.

Viel Spaß!                                                                                           – Jó szórakozást!

von Ibolya Dákos

Tananyagtárunkban ilyen mindennapokban használható életszerű szituációkra épülő e-learning leckékkel tanulhatsz németül! Bővebben ITT!