Auf dem Markt IV. – Nyelvtan, kezdő

Itt a tavasz! Irány a piac! Végre friss zöldségeket és gyümölcsöket lehet kapni tele sok – sok vitaminnal! Ebben a négy részből álló leckémben zöldségekről és gyümölcsökről tanulhatsz, természetesen ellátogatunk a piacra is.

A piacon használt mértékegységekről (kg, gr stb.) a lecke második részében tanultunk, utánuk a megszámolható gyümölcsök és zöldségek többes számban állnak. Például ein Kilo Birnen, vagy 100 Gramm Erdbeeren. Most megtanuljuk, hogyan képezzük a többes számukat.

A főnevek többes száma

Többes számban a főnév névelője: DIE

1. A főnév alakja nem változik

A legtöbb hím- és semleges nemű főnév egyes és többes számú alakja között nincs különbség, csak a névelő vagy más determináns (névelőt helyettesítő szó), vagy a szövegösszefüggés utal a többes számra:

Egyes szám (Singular):    Der Verkäufer ist hier. (Az eladó itt van.)

Többes szám (Plural):      Die Verkäufer sind hier. (Az eladók itt vannak.)

1. Tőhangváltás

A tőhangváltozás (Umlaut) jelzi a többes számot. Általában azok a szótövű főnevek kapnak Umlautot, amelyek a, o, u hangokat tartalmaznak.

a →  ä             pl. der Apfel  – die Äpfel

1. „-e, -er, -n, -en, -s” végződés
  1. A hím- és a semleges nemű főnevek egy csoportja általában –e vagy –er végződést kap többes számban.

pl. der Salat – die Salate

1. Általában a nőnemű főnevek nagy része –e vagy –en végződést kap többes számban.

pl. die Tomate – die Tomaten

1. A nemzetközi szavak általában egy –s végződést kapnak többes számban. Főleg, ha magánhangzóra végződnek.

pl die Kiwi – die Kiwis

1. Az –in végződésű nőnemű főnevek többes száma: -nen

pl. die Verkäuferin – die Verkäuferinnen

Megjegyzés! Mivel a német főnevek nem egységesen képezik többes számukat, a többes számú alakot minden főnévnél meg kell tanulni. A képzés módját a szótárak is jelzik.

Szótári jelölésük:

Pl. s Bild  (-es, -er)  →  a zárójelben mindig a második végződés a többes szám jele az adott főnévnél

von Ibolya Dákos