Auf dem Markt III. – Szókincs, középhaladó

Itt a tavasz! Irány a piac! Végre friss zöldségeket és gyümölcsöket lehet kapni tele sok – sok vitaminnal! Ebben a négy részből álló leckémben zöldségekről és gyümölcsökről tanulhatsz, természetesen ellátogatunk a piacra is.

Wie nennt man die Obst- und Gemüsearten umgangssprachlich?

Jó, ha tudod, hogy például a sárgarépát másképp hívják a bécsi piacon, mint a berlinin! Jó néhány zöldségnek és a gyümölcsnek más neve van Ausztriában, mint Németországban. Érdemes tehát tájékozódnod, hogy az egyes német nyelvterületeken hogyan kérj valamit a piacon vagy a boltban! Ebben segít ez a táblázat (a teljesség igénye nélkül):

in Norddeutschland in Süddeutschland in Österreich in Ungarn
Tomate Tomate Paradeiser, Tomate paradicsom
Kartoffel, Tüfte, Erdapfel Kartoffel, Erdapfel, Krumbir Edapfel, Grundbirn, krumpli, burgonya
Kürbis Kürbis Plutzer, Kürbis tök
Pflaume Pflaume, Zwetschge Zwetschke szilva
Apfel Apfel Opfl, Apfel alma
Zwiebel Zwiebel, Zwiefel Zwiefel, Zwiebel vöröshagyma
Petersillie Petersillie Bedasüü petrezselyem
Karotte, Rübe, Wurzel Karotte, Möhre Karotte, Möhre sárgarépa
Gurke Gurke, Kukumer Umkuhrn, Gurke uborka
Rettich Rettich, Radi Radi retek

Szerepjáték: Ismét irány a piac, de ezúttal válasz mindig új várost: például Bécset, Salzburgot, Kölnt vagy Hamburgot. Figyelj oda arra, hogy hol hogyan hívják az egyes gyümölcsöket vagy zöldségeket! A lecke első részében tanult párbeszéd alapján gyakorold a vásárlást!

von Ibolya Dákos